„Ahoj Janka, Neviem si poradiť s bolesťou pri sexe už sa to stalo takmer pravidlom, no nikdy predtým som to takto nemala….“
Táto veta mi prišla do mobilu od veľmi milej ženy a ja som sa rozhodla moju odpoveď s vami zdieľať:
Bolesť pri pohlavnom styku je vždy indikátorom nesprávneho fungovania, niečo nie je v poriadku. Je to vykričník POZOR = Zastav sa! = tu horí! Bolesť vzniká často, keď nepočúvame svoje pocity, či predtuchy (intuíciu) a neriadime sa podľa nich.
Keď žena nechce počúvať svoje POCITY, ktoré hovoria, že jej telíčko nechce sex a aj tak dovolí, aby došlo k pohlavnému styku, v skutočnosti dovolí, aby jej telo bolo „ZNÁSILNENÉ„, hoc len 10 minút denne.
Žena môže dovoliť násilnemu chovaniu k jej telu a jóni aj dlhšiu dobu a k tomu si aj uvedomovať, že sa jej zaobchádzanie s jej telom vôbec nepáči. Ak nedá najavo svoje pocity, pokúsi sa o to telo: začne dávať bolesťou jasne najavo informáciu, nech s tým okamžite prestane: A to ihneď!!!
My, ženy POCITY počas milovania často prehliadame.
Najznámejšie ospravedlnenie: „Chcem vyjsť v ústrety mužovi“.
Prehliadanie svojich pocitov a potrieb nevedie ku konečnému úspechu. Muž je možno uspokojený, ale…
Žena si necháva prekračovať hranice svojho komfortu. Stráca pocit úcty a rešpektu k svojmu telu. Nedôveruje si. Neverí si, že je hodná postaviť sa za seba a dať si pocit úcty a bezpečia tým, že z tej situácie vystúpi.
Dôvodom býva pocit nedokonalosti, nedostatočnosti. „Nie som dosť dobrá…“
V minulosti žene niekto neustále hovoril, aká je nemožná, neschopná, alebo to, čo robí je nesprávne. Žena časom uverila cudzím slovám a prestala veriť sebe, prestala veriť, že ona SAMA je úžasná bytosť plná nádherných darov, že ona môže ctiť a milovať svoje telo. A prirodzene prestala veriť, že sa sama môže rozhodnúť, aké milovanie by chcela zažívať. Prestala sa milovať.
Celý systém ľudskej bytosti je nastavený na ochranu pred okamžitou smrťou. Ak pretrváva stav násilného milovania, telo nakoniec znecitlivie, vypne pocity potešenia pre túto situáciu, tzn. pre milovanie s konkrétnou osobou.
Začne stagnovať tvorivosť a ľahkosť, žena sa upútava na istoty. Nasleduje názory iných a nie svoje tvorivé nápady, svoje postoje, svoju radosť… a začne sa strácať, nevie kto som, prečo som na svete.
V oblasti pánvy sa začínajú ukladať zadržané pocity – emócie frustrácie a hnevu – a časom vznikajú rôznorodé choroby: problémy s menštruáciou, cysty, miómi, mikózy…
Milovanie by ale malo byť plné lásky, iskrivé, hravé a spontánne. Na oboch stranách by malo vytvárať energiu šťastia, súznenia
ČO TEDA S BOLESŤOU POČAS MILOVANIA?
ČO MOŽEM UROBIŤ PRE ZASTAVENIE BOLESTI v danom momente?
Žena v oboch prípadoch i pri bolestiach i pri necitlivosti znovu potrebuje začať vnímať a učiť sa rozoznať čo je pre ňu NIE a hlavne skúmať, čo je ÁNO.
Najrýchlejšia cesta je cesta skrze prácu s telom, učenie sa vedomému dotyku, terapie vedené bodyworkom, vaginálne mapovanie alebo rôzne semináre, kde je vytvorený bezpečný priestor pre prácu s panvovým dnom a uzdravovanie vlastnej sexuality.
Je to cesta naučiť sa žiť v napojení na vlastnú múdrosť, skutočnú SEBALÁSKU: Byť si vedomá vlastných darov, byť si vedomá svojej jedinečnosti, naplnená úctou, rešpektom, súcitom, radosťou, láskou.
Učenie trošku trvá, no po krátkom čase sa vaše učenie môže zmeniť na odmeny, na nádherné zážitky plné lásky, rozkoše a šťastia.
V krásnom centre v panenskej prírode, Podkylava, Hlaváč
Srdečne vás pozývam
Jana Abatis
Ak máte záujem začať nanovo inak, tu sú odporúčané odkazy:
Kurz: Zdravá sexualita – zdravé vzťahy (iba pre ženy)
Kurz: Zákonitosti vedomého dotyku
Sedenie: Jednodňový retreat pre páry – stretnutie dvoch sŕdc
Kurz: Vedomá párová masáž s prítomným dotykom