Zdieľam s vami konkrétny príklad zo života:
Partner odišiel za prácou na niekoľko tyždňov preč z domova. Bolo to po dlhšom období spoločného spolunažívania.

Partnerka začala cítiť smutok, ktorý sa prehlboval. Stretávala sa s rôznymi strachmi, závislosťami, vnútornými potrebami, ktoré sa jej vynárali a začala mať predstavy, ktoré nekorešpondovali s realitou. Každým dňom bola viac a viac nešťastná, smutná.

Prejavil sa jej naplno jej veľký strach z detstva, strach z opustenia, a úplne ju ovládol.

No ona si vážila partnera a obaja už poznali VEDOMÝ KOMUNIKAČNÝ ROZHOVOR.

 

A tak, keď jej jeden deň partner zavolal a spýtal sa: Ako sa máš? komunikovala svoj strach.

Ako? Cez srdce, láskavo, pravdivo vypovedala svoju bolesť v situáciách, ktoré ju zraňovali. Pomenovala so slzami v očiach, čo sa jej bezprostredne dotýka bez posudzovania partnera. Ako  prežíva obrovskú bolesť pri rôznych situáciách, ktoré s tým strachom súvisia. A úplne sa odovzdala bolesti, že už nevie ako ďalej.

Muž, hoci ju miloval, ju nechlacholil, „to zvládneš“, ani neodporoval, „prosím ťa , to nie je pravda“ iba načúval a potvrdzoval to, čo sa stalo, a to čo ju trápilo.

Žena na druhý deň, na základe tejto obrovskej bolesti zistila, že už nechce ubližovať partnerovi, priznala si, že ju to vedie k výčitkam, a rôznej chuti manipulovať. A keďže sa už nevládala stretávať s touto bolesťou, napísala mužovi správu, že sa radšej rozíde, aby si našiel ženu, s ktorou bude šťastnejší.

Žena si uvedomila svoju slabosť, komunikovala ju v tej najväčšej zraniteľnosti a pocítila svoj strach naplno. Ešte v ten deň bola u terapeutky, ktorá ju previedla traumou z detstva.

Partner jej na další deň zavolal so slovami, že rozchod akceptuje. Cíti, že má partnerka teraz ťažké, bolestivé obdobie. Tak sa teda rozídu, obaja sa otrasú, nájdu si znova inú partnerku, partnera a nevyriešený strach sa bude opakovať, len s inými ľuďmi.
No obaja vedia, že veľké rozhodnutia by sa nemali robiť vo fáze, kedy sme na dne. Preto ju poprosí, že ak chce, môže s týmto rozhodnutím chvíľku počkať, keď jej bude trochu lepšie, napríklad o týždeň. Verí, že určite toto obdobie zvládne. A keď bude v plnej sile, môže rozhodnutie prehodnotiť. Muž skončí reč a čaká na reakciu ženy.

Muž znovu nevysvetľuje a neobhajuje seba. Nehovorí, že „žena je mimo a mala by sa dať liečiť“, nehovorí, „to bude dobré“. A ani nepomáha v zmysle, „tak ja už budem doma častejšie, zmením si prácu, len aby bol pokoj v rodine“.

Tým by iba podporil strach a závislosť partnerky. Muž ale prijíma stav taký, aký je a verí, že výsledok bude najlepší možný pre obe strany.

Žene tým odzbrojil jej veľkú ĽÚTOSŤ, odzbrojil jej slova OBETE, do ktorej spadla. Práve tým, že prijal ženu takú, ako sa cíti aj v tej najslabšej chvíli, a ona mohla pocítiť plné PRIJATIE jej stavu. Toto jej zahojilo veľkú ranu z detstva. Zacelilo akúsi energetickú čiernu dieru a ona sa mohla nadýchnuť nového pohľadu na vec.

Rozosmiala sa… a do telefónu iba povedala: „ty potvora, takto ma prekabátiť“. Otvorila sa naplno novej nádeji, začali prúdiť nové myšlienky, myšlienky, ako sa to dá.

Veľmi rýchlo našla vnútornú silu ísť ďaľej a dusivá pozornosť k partnerstvu, ktorá oboch oberala o čas a energiu, preskočila na väčší rozvoj v jej sebarealizácii. Čas, ktorý jej vznikol si zaplnila rozvojom zdravej sebalásky, tvorivou činnosťou v jej práci, ktorú miluje a zlepšili sa aj vzťahy v najbližšej rodine.

Poučenie z príbehu?

❤️ Práve touto nepomocou ale ÚPRIMNOU KOMUNIKÁCIOU bolesti cez srdce a OBYČAJNÝM PRIJATÍM situácie, NEPREBERÁME ZODPOVEDNOSŤ za stav nášho partnera, no práve naopak, VERÍME v jeho SILU.

Takto možeme vo svojom partnerstve SAMOSTATNE RÁSŤ a LÁSKA nie je zväzovaná, no naplno PRÚDI.

❤️

 

Sme stále viac a viac šťastnejší čim menej sme závislí na partnerstve a čím viac sa staráme o svoje tvorivé činnosti. ?

Tomuto dennodennému učeniu a naberaniu cenných skúsenosti sa teším najviac, pretože ma posúvajú neustále vpred.

_____________

Takýto skutočný príbeh je možný kdekoľvek, aj u vás doma, postupnými zmenami, po krôčkoch.

 

Napríklad tým, že sa učíte komunikovať.

VIAC TU

Želám krásny výživný čas.
S úctou ? a láskou ❤️ v srdci
Jana Abatis

Ak vás článok zaujal, viac sa môžete dozvedieť pri osobnej konzultácii, či na individuálnom stretnutí.