V partnerstve, tak ako aj v iných vzťahoch, buď chradneme alebo sa rozvíjame. Partner je nám najbližší človek, a práve preto je partnerstvo výborné na trening v osobnom rozvoji.
Často sa stretávam s názorom ľudí, že partneri si majú pomáhať a podporovať sa. Čo si ale pod slovom podprovať máme predstaviť?
Ak pomáham partnerovi tým, že ho vyživujem, vyváram mu, starám sa o neho, ako o malého chlapca alebo sa dokonca snažím podporiť svojho partnera v jeho životnej púti a pomáham mu nájsť si prácu, stávam sa pre neho VEĽKOU MATKOU. Matkou, ktorá vyživuje svoje dieťa.
A teda z rovnocenného vzťahu sa stáva vzťah nevyrovnaný, vzniká závislosť, ktorá je prirodzená u detí, no partnerstvo ochromuje. Partner v pozícií dieťaťa sa nepostaví na vlastné nohy a nenájde svoje skutočné životné predurčenie a matka časom začne chradnúť, pretože nedáva plnú výživu sebe, ale všetkým naokolo. Zároveň nedospelé dieťa jej nevie preukázať plnohodnotnú podporu. Starať sa o muža áno, len dávať pozor na dôvod a nezachraňovať. 🙂
Ja chcem partnera naučiť niečo, čo už dávno ovládam, a partner sa tomu zväčša obrovsky bráni. V partnerstve je to len čistý boj o moc, boj o nadradenosť. Veľkú rolu tu zohráva pýcha. Vzťah žiak a učiteľ funguje medzi dvoma ľuďmi iba ak on, z vlastnej vôle, sa chce niečo naučiť. Rozhodne sa kedy, kde, za akých okolnosti a od akého učiteľa. A po vzájomnej dohode s učiteľom mu zaplatí za učivo dohodnutou odmenou. Ja sa ale partnera môžem spýtať, či chce niečo o danej veci vedieť. 🙂
Tak ako by sme si mali pomáhať?
Najlepšia pomoc v partnerstve a jediná, na ktorú som zatiaľ prišla, je úprimná otvorená komunikácia cez srdce a jednoduché, obyčajné prijatie.
Najčastejšie dôvody pomáhať:
Dôvodov a strachov, ktoré sa vynárajú z podvedomia, je veľa.
Namiesto pomoci môžem stále ísť cestou obyčajného PRIJATIA.
Čo je obyčajné prijatie?
Obyčajné prijatie je napríklad v tejto situácii:
Partner ma poprosí, že by chcel niečo dobré, sladké ako dezert. Ja vnímam, že mám tiež zrovna chuť na sladkosť. A tak vymyslím nejakú dobrotu a čarovne ju prestriem pre oboch.
No na druhý deň sa môže stať, že ma partner poprosí, že by chcel kysnuté buchty. Ja ich robiť neviem a ani nechcem jesť kysnuté cesto a teda tuto informáciu úprimne zo srdca komunikujem.
No o pár dní idem okolo pekárne a uvidím tam čerstvé lekvárové i tvarohové buchty. Spomeniem si na potrebu partnera a s radosťou mu ich kúpim.
A teda prijímam svoje i partnerové potreby. Nesilím sa uskutočňovať všetko čo si zamanie. Nesnažím sa byť najlepšou ženou na svete. Ja ňou som práve teraz, lebo som sama sebou. Ani seba a ani muža do ničoho netlačím, ale v úprimnosti komunikujem a robím veci s radosťou v srdci.
Výsledok je, že sa toľko nestrácame jeden v druhom, vraciame sa k svojmu stredu a upevňujeme svoju silu.
Želám krásny výživný čas.
S úctou
Jana Abatis
Ak vás článok zaujal, viac sa môžete dozvedieť pri osobnej konzultácii, či na individuálnom stretnutí.