Kontraindikácie

Kontraindikácie sú okolnosti alebo stav človeka, kedy nemôže byť vykonávaná masáž, pretože by to mohlo viac uškodiť, ako pomôcť:
Invfekčné ochorenie a Horúčka – Keď máte horúčku, vaše telo sa snaží izolovať a vyhostiť nejaký druh parazita. Masáž zvyšuje celkový obeh, a preto môže pôsobiť proti prirodzenému obrannému prostrediu vášho tela.
Kontúzie – ide o úrazové poranenia spôsobujúce krvácanie vo vnútri svalu (modrina). Masáž na kontúziu príliš skoro po poranení môže spôsobiť ďalšie poškodenie.
Infekcie kože a mäkkých tkanív – bakteriálne infekcie, vírusové infekcie a plesňové infekcie sa môžu masážou rozšíriť do iných oblastí tela. Okrem toho z infekcie môže vyplynúť bolesť, takže masáž nepomôže rekonvalescencii.
Otvorené rany – pri akýchkoľvek roztrhnutiach alebo prasklinkách by ste mali počkať, kým sa nevytvorí jazva. To zvyčajne trvá jeden až dva týždne.
Roztrhnutie svalu a / alebo šľachy – v akútnom štádiu môžu krvácať. Masáž zvyšuje krvácanie a poškodenie tkaniva a predlžuje regeneráciu.
Čiastočné trhliny svalov a šliach – masáž môže byť vhodná až po minimálnej dobe 48 hodín, pri vážnejších úrazoch .
Popáleniny, poleptané plochy, omrzliny a zlomené kosti – masáž všetkých týchto zranení spôsobí poškodenie.
Reumatoidna artritída, artróza a dna – sú to zápalové stavy. Rovnaké pravidlá platia aj pre akútne zranenia. Masáž môže spôsobiť ďalšie zápaly.
Trombóza – je to zriedkavá, ale potenciálne smrteľná krvná zrazenina v žilách. Je bežná v oblasti dolných končatín, kde hlboká bolesť vo svalov môže byť trombóza. Pri masírovaní sa môže uvoľniť krvná zrazenina, prejsť do žíl a poškodiť srdce.
Umelé krvné cievy – Je potrebné vyhnúť sa umelým krvným cievam, ktoré sa implantujú chirurgickým zákrokom.
Poruchy krvácania, ako napríklad hemofília – masáž môže spôsobiť poškodenie tkanív a vyvolať krvácanie.
Nádory – ak si nie ste istí ohľadom  nejakých hrudiek a hrbolov vo svaloch alebo na pokožke, potom je dobré ich pri masáži obísť. Najčastejšie tieto hrudky sú tukové hrčky – lipomy.

Ak nieste si istý s niektorým z týchto zdravotných stavom, poraďte sa pred každou masážou s vašim lekárom.